سفارش تبلیغ
صبا ویژن

شناخت انواع استخر

نظر

 

در فرهنگ واژگان فارسی، استخر به معنی آبگیر، تالاب و حوض بزرگی که آب بسیار در آن جمع می شود آمده است. استخر سازه ای مصنوعی می باشد که مانند مخزن سرباز آب مورد نیازی که برای هدف های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد. استخرهای شنای امروزی تقریبا از اواسط قرن نوزدهم در طراحی ها جای گرفت . 

در روم و یونان باستان از استخرهای مصنوعی برای مقاصد ورزشی و نظامی و به منظور آموزش مهارت های آبی استفاده می شد. در سال 1896 پس از شروع بازی های المپیک به شیوه ای نوین و برگزاری مسابقات شنا بود که طراحی و ساخت استخرهای شنا به سرعت رشد کرد و به تدریج استخرها شنای عمومی در شهرهای مختلف جهان ساخته شدند .پس از جنگ جهانی اول بود که رغبت عمومی برای برگزاری مسابقات شنا بیشتر شد. در این زمان بود که ، استانداردهای مرتبط با استخرها هم تدوین شد و ضرورت آموزش صحیح فنون شنا اهمیت دو چندان پیدا کرد .بعد از جنگ جهانی دوم گراش عمومی برای ساخت استخرهای خانگی بیشتر و بیشتر شد و استخرها جای خود را در ساختمان های مسکونی و ویلا ها پیدا کردند.

استخر روم باستان

انواع استخرها از نظر جنس سازه عبارتند از: 

  •     استخرهای بتنی 
  •     استخرهای آب بندی شده با وینیل 
  •     استخرهای فایبر گلاس 
  •     استخرهای فلزی 
  •     استخرهای چوبی 

انواع استخرها از لحاظ موقعیت قرار گیری استخر نسبت به سطح زمین عبارتند از:

  1. استخرهای درون زمینی 
  2.      استخرهای رو زمینی 

استخرهای درون زمینی آن دسته از استخرهایی هستند که پس از خاک برداری و حفر گودال در زمین ساخته می شوند.در حالی که استخرهای روزمینی معمولا بر روی یک فونداسیون یا سکوو بالاتر از سطح زمین قرار می گیرند. این دسته از استخرها به ویژه در مناطقی که گودبرداری زمین به دلیل مشکلاتی مانند یخ زدن خاک امکان پذیر نیست مورد استفاده واقع می شود .ساختار برخی از این استخرها به گونه ای است که می توان انها را به راحتی از مکانی به مکان دیگر منتقل نمود. 

انواع استخرها از نظر کاربرد عبارتند از: 

استخرهای عمومی 

استخرهای عمومی اغلب زیر مجموعه ای از مراکز ورزشی هستند که در آنها قسمت های مختلفی مانند استخر آب گرم ،استخر سرپوشیده،استخر سرباز،استخر کودکان و غیره در نظر گرفته می شود . استخرهای سرباز معمولا در مناطق گرمسیر مورد استفاده قرار می گیرند .در استخرهای بزرگ و عمیق معمولا سکوی شیرجه در نظر گرفته می شود.البته سکوی شیرجه تنها باید در استخرهای با عمق کافی تعبیه شود ، به طوری که شیرجه زدن افراد خطری را برای آنها ایجاد نکند. 

استخرهای خصوصی 

به طور کلی، ابعاد استخرهای خصوصی کوچکتر از استخرهای عمومی در نظر گرفته می شود. استخرهای خصوصی را می توان در دو نوع دائمی و یا موقتی تقسیم کرد .استخرهای موقتی که پایین تر از سطح زمین قرار می گیرند را می توان در فصل زمستان جمع کرد و دوباره در فصل تابستان در محل مورد استفاده قرار بگیرند.

استخرهای اقیانوسی

این دسته از استخرها در شهرهای ساحلی و در کنار اقیانوس ها یا دریاها ساخته می شوند.آب مورد نیاز این استخرها به وسیله جزر و مد آب در طول شبانه روز تامین می شود.آب اضافی نیز از دیواره استخر سرریز نموده و به دریا می ریزند .

استخرهای درمانی

بهره گیری از خواص درمانی آب از سالیان بسیار دور مورد توجه بشر بوده است ،به طوری که پیشینه آن به حدود چهار هزار سال پیش از مسیح باز می گردد.آب درمانی عبارت است از به کارگیری یخ ،بخار یا آب گرم یا سرد به طوری که هدف از ان بهبود وضعیت جسمانی ،از بین بردن ناراحتی های فیزیکی و بهبود عملکرد بدن باشد.

استخرهای درمانی را می توان در گروههای زیر جا خواهند داد :

- استخرهای آبگرم (خود به دو گروه استخرهای گردابی و استخرهای هوایی تقسیم می شوند)

- سونای خشک و بخار

- حوضچه های آب سرد

- استخرهای آب گرم طبیعی

استخر های هوایی

استخرهای هوایی که به آنها حمام های هوا نیز گفته می شود شباهت بسیار زیادی به جکوزی دارند .تفاوت مهم این استخرها با جکوزی آن است که در استخرهای هوایی ، به جای آب هوا از طریق نازل های تعبیه شده در کف استخر به داخل آب دمیده می شود که موجب ایجاد تلاطم خفیف و تاثیر ماساژگونه بسیار ملایمی بر روی پوست می گردد.

به لحاظ اقتصادی استخرهای هوایی پر هزینه تر از استخرهای گردابی هستند و در شرایط یکسان پمپ بزرگتری باید در آنها مورد استفاده قرار گیرد که علت آن این است که در استخر هوایی جریان هوا از کف استخر که تحت بیشترین فشار قرار دارد به داخل کاسه استخر دمیده می شود بنابراین برای ورود هوا به داخل استخر فشار ناشی از وزن تمام آب باید توسط پمپ خنثی شود .

به تدریج که حباب های هوا به سمت بالا حرکت می کنند ، فشار وارد بر ان ها نیز کمتر می شود و بدین ترتیب است که حباب ها منبسط می شوند تا در نهایت در سطح آب از بین رفته و وارد هوا می شوند.

استخرهای گردابی

استخرهای گردابی که گاهی اوقات کمام های گردابی نیز خوانده می شوند،همان استخرهایی هستند که بین عامه مردم به جکوزی شهرت پیدا کرده اند.

واژه جکوزی در واقع از نام شرکتی به همین نام گرفته شده که توسط هفت برادر ایتالیایی در کشور آمریکا ساخته شده است.

استخرهای گردابی برای اولین بار توسط شرکت جکوزی به تولید انبوه رسید و بدین ترتیب بود که خیلی زود در سراسر جهان این استخرها با نام جکوزی شناخته شدند.

طراحی استخر

درست است که استخرهای گردابی و هوایی هر دو خواص درمانی نیز دارند ولی تکیه بر خواص درمانی در استخرهای هوایی بسیار بیشتر از استخرهای گردابی است.از این جهت بسیار بعید است که در مجموعه های ورزشی و استخرهای عمومی که صرفا برای ورزش و تفریح در نظر گرفته شده اند ، با استخرهای هوایی مواجه شوید .این استخرها امروزه تنها در مراکز آب درمانی و مراکز توان بخشی مورد استفاده قرار می گیرند.

در نظر داشته باشید که سونا در گروه استخرها جای نمی گیرد ولی به عنوان مکان های جانبی استخر و در گروه کاربرد های آب درمانی جای می گیرد.

سونا خود به دو گروه سونای خشک و بخار تقسیم می شود .در سونای خشک از هوای گرم و خشک برای افزایش دمای محیط و افزایش شدت تعریق بدن استفاده کمک می شود .

در سونای خشک بدن در رطوبت نسبی بسیار پایین در معرض دمای یاد شده قرار می گیرد و به این ترتیب علی رغم دمای بسیار بالای هوا ، شرایط آسایش انسان بر روی نمودار سایکومتر یک در منطقه مناسبی قرار می گیرد ، به طوری که انسان قادر به تحمل این هوا خواهد بود.

نقش آبگیرها

آبگیرهای طبیعی که گاهی به آنها استخرهاب بدون لبه یا استخرهای بیکران نیز گفته می شود،گروهی از استخرها هستند که هیچ مرز مشخصی برای آنها قابل تعیین نیست. این آبگیرها معمولا در بستر کوه ها، سواحل اقیانوس ها، دریاها و قله کوهها شکل می گیرند.

در آبگیرهای مصنوعی معمولا از دو سیستم گردش آب متفاوت استفاده می شود. یکی از این سیستم های مشابه با سیستم گردش آب متداول استخرهاست که در آن آب استخر پس از عبور از فیلترها و گرمکن به قسمت اصلی استخر پمپ می شود.سیستم دومی که در این استخرها به کار گرفته می شود،سیستم گردش آب در کناره های آبگیر می باشد. در این سیستم آب پس از عبور از فیلترها در مجرای جمع آوری انباشته شده و سپس توسط پمپ به استخر فوقانی ارسال می شود.

منبع